מחלות זקנה נפוצות

עם ההתבגרות יסבול כל אחד מאיתנו מירידה בתפקוד כל מערכות גופו. כולנו נחווה ירידה קוגנטיבית מסוימת שתשפיע ברמה כזו או אחרת על תפקודנו ביום יום עד כדי קושי בפעולות שיגרתיות ופשוטות לכאורה. משמעותה של ירידה קוגנטיבית היא ירידה ביכולת הריכוז, פגיעה בזיכרון ובהבנה וכפועל יוצא ירידה באיכות חייו של האדם.
Artboard 9

עם ההתבגרות יסבול כל אחד מאיתנו מירידה בתפקוד כל מערכות גופו. כולנו נחווה ירידה קוגנטיבית מסוימת שתשפיע ברמה כזו או אחרת על תפקודנו ביום יום עד כדי קושי בפעולות שיגרתיות ופשוטות לכאורה.

משמעותה של ירידה קוגנטיבית היא ירידה ביכולת הריכוז, פגיעה בזיכרון ובהבנה וכפועל יוצא ירידה באיכות חייו של האדם.

קצב והיקף הפגיעה משתנים בין חולה לחולה. מחקרים סטטיסטיים הראו שככל שגיל האדם מבוגר יותר כך יואט קצב התקדמות המחלה. חולים צעירים בשיטיון יראו סימנים להתקדמות מהירה של הסימפטומים ביחס לקבוצה המקבילה המבוגרת מהם.

הירידה הקוגנטיבית תלווה לעיתים בירידה בתפקוד הפיזי. החולה הדמנטי יסבול בהדרגה מירידה ביציבותו, מקשיים בהליכה ולפעמים מרעד המדמה פרקינסון אך מקורו בתסמונת אחרת. בשלבים המוקדמים ימליץ רופא המשפחה על תרופות שתפקידן להאט את קצב ניוון תאי המוח. תרופות אלה ילכו ויהפכו לפחות ופחות אפקטיביות עד שיהיו מיותרות לחלוטין.

 הדמנציה - השיטיון בשמה העברי היא מחלה פרוגרסיבית (כלומר מהלכה הולך ומחמיר עם הזמן) והיא חשוכת מרפא. הרפואה המודרנית יודעת היום לאזן את חרדותיו של החולה, להקל על סיבלו ממחשבות טורדניות ומבולבלות, אך אינה מסוגלת לרפאו לחלוטין. לרב התרופות יש תופעות לוואי ידועות וצפויות וכדאי להתייעץ עם הרופא בנוגע להשלכות הטיפוליות.

משפחות רבות נוטות לעיתים קרובות להמעיט בחשיבות תופעת החרדה העמוקה אצל קשישים דמנטיים ולקבלה כתופעה שהיא גזירת גורל.

חרדה – היא תופעה קשה מאוד המחייבת התייחסות וטיפול רפואי. הביטוי שלה לעיתים תכופות אצל קשישים הוא חזרה מרובה ומודאגת על שאלות כגון – "איפה אני"? "מתי הולכים הביתה"? "מי לקח לי"?... "למה הוא מדבר עלי"? וכו'. הנטייה להתייחס בחיוך ובביטול לתופעה היא אנושית, אך טעות ביסודה. הבעיה מצריכה התייחסות ותכופות טיפול.

בני משפחה מסורים ימנעו לעיתים מלהעביר אדם לטיפול מוסדי כדי להימנע מטיפול תרופתי הנתפס בעיניהם כסימום או כהפיכה ל"זומבי". כתוצאה מכך קשישים רבים מכלים את ימיהם בסבל בחרדות קשות ומייסרות שאינן נתפשות ככאלה ע"י בני המשפחה.

חשוב לזכור שאין להתעלם מתופעות כאלה המשקפות מצוקה אמיתית. יש לפנות ולקבל עזרה מרופא המשפחה שיפנה לפסיכיאטר המתמחה במחלות זיקנה.

בבתי אבות מסויימים (דוגמת המרכז הגריאטרי "הדסים") מוערכים החולים מדי 3 חודשים ומצבם הנפשי מטופל ע"י פסיכיאטר הנמנה על הצוות בסמוך להיווצרות הבעיה. החולה יישאר במעקב כל תקופת שהותו במרכז ומצבו יאוזן בכל עת שידרש לכך. מבחינה זו מצבם של חולים דמנטיים הנמצאים במסגרת, טובה בהרבה מקשישים הממתינים בביתם במשך חודשים ארוכים לתורים בקופות החולים בהם הם מבוטחים.

צוות המרכז ישמח לעמוד לשירותכם בהסבר או שירות בנוגע ליקירכם.

דילוג לתוכן