ההתלבטות בין הבית לסידור המוסדי

שנים של ניסיון לימדו את העוסקים בטיפול באוכלוסיה המבוגרת על הקשיים והלבטים המלווים את מי שעליו לקבל החלטה ולהביא לידי ביצוע מעבר של יקירו מבית לסידור מוסדי. מוסדות גדולים ומכובדים, דוגמת המרכז הגריאטרי "הדסים" מקיימים ועדת קבלה לפני כניסה. להפתעת בני המשפחה הם ישמעו לעיתים את איש הצוות אומר להם שאבא או אימא עדיין יכולים וצריכים להישאר בביתם, לרוב עם מטפל צמוד.

שנים של ניסיון לימדו את העוסקים בטיפול באוכלוסיה המבוגרת על הקשיים והלבטים המלווים את מי שעליו לקבל החלטה ולהביא לידי ביצוע מעבר של יקירו מבית לסידור מוסדי. מוסדות גדולים ומכובדים, דוגמת המרכז הגריאטרי "הדסים" מקיימים ועדת קבלה לפני כניסה.

להפתעת בני המשפחה הם ישמעו לעיתים את איש הצוות אומר להם שאבא או אימא עדיין יכולים וצריכים להישאר בביתם, לרוב עם מטפל צמוד.

המשמעות של קשיש המטופל ע"י עובד זר היא מאמץ בירוקרטי לא מבוטל להשגת הכרה בקשיש כסיעודי, בקבלת אישור להעסקת עובד זר, איתורו ורישויו ואז כמובן הצורך בפיקוח מתמיד על העובד ועל הנעשה בבית הקשיש בזמן הטיפול בו. בהנחה שאותר עובד, ניתן לו רישיון והוא מתאים לקשיש מבחינת שפת תקשורת, התאמה בין אישית והסכמה הדדית על תנאי מחייתו, שכרו וזכויותיו הסוציאליות של העובד – מתחילה מערכת יחסים סבוכה ועדינה העשויה להיפרם בן רגע. עובד עלול, מסיבותיו הוא, יהיו אשר יהיו, לקום ולעזוב את הקשיש מהרגע להרגע.

הסיכון שבעזיבה פתאומית הוא ראשון בשורה של סיכונים הנובעים מחוסר התאמה בין המטפל לקשיש או אפילו למי מבני משפחתו המעורבים. טווח הסיכון נע בין אדישות ואטימות ועד למעשים פליליים של התעללות המוכרים לכולנו מהעיתונות.

אין באמור להלן כדי לרמוז או להציע שמטפל זר אינו רעיון טוב. קיימים מקרים רבים של התאמה ושל שביעות רצון הדדית, אולם אין להסיר את הפיקוח המשפחתי. חשוב להישאר ערים ודרוכים לשינויים ולא להסס לפעול אם יש ולו מראית עין של פגיעה בקשיש או ברווחתו.

חשוב לזכור כי מעבר של קשיש מביתו למסגרת מוסדית היא אמנם חוויה מאתגרת לו ולקרוביו אך ברוב המוחלט של המקרים, בתום תקופת הסתגלות (שהתנהלותה אישית לכל אדם ואדם), ימצא יקירכם מענה לצרכיו הגופניים והרוחניים, לפי מידת ההתאמה של המרכז שנבחר. מסיבה זו יש חשיבות עליונה למרכזים גריאטריים הממיינים את דייריהם ומתאימים להם סביבה ההולמת את צרכיהם.

בכל המוסדות העובדים ברשיון משרד הבריאות תמצאו מערך רפואי, אך במרכזים הגדולים יותר תתאפשר נוכחות רופא במשך יותר שעות ביממה. לעיתים יעבוד במקום צוות רפואי גדול הנותן פריסה רב שעות היום.

המוסדות המורשים מעסיקים אחיות 24 שעות ביממה. נסו להתעניין מהו יחס האחיות המוסמכות במקום. בידקו את מספר המטפלים במשמרת, זיכרו שיקירכם מופקד בידי האנשים האלה. בררו מיהו מנהל הסיעוד, ומהי תרומתו. הרשו לעצמכם לשאול לגבי הרישיון במקום. משרד הבריאות מעניק רישיונות המתחדשים אחת ל-3, 6, 12, 24 חודשים, לפי בדיקתו. מוסדות המחזיקים ברשיון לשנתיים נמצאו ע"י משרד הבריאות כמצויינים. המשרד מעניק בבקרותיו ציונים מספריים לאיכות הטיפול ולרמה המלונאית. הנתונים זמינים ברשת האינטרנט ומהווים בסיס נתונים חשוב.

איש אינו מנסה לאמר שמעבר למרכז גריאטרי הוא פיתרון אידיאלי וחסר בעיות לחלוטין. ההסתגלות אינה קלה, הטיפול לעיתים אינו אישי דיו – אך בחירת מקום יציב, בו שדירת הניהול היא כתובת לשאלות ובעיות שצפות, מקום שחזותו ועובדיו משדרים כבוד לקשיש, שציוניו גבוהים ושחוות הדעת של בני משפחה שתפגשו בו טובות – הוא כנראה מקום מיטבי ואופטימאלי ליקירכם ולא פחות חשוב שקט וביטחון לכם.

מאמרים נוספים:

בית אבות או להישאר בבית

פחות מהפן הכספי ויותר בפן האנושי יש איזה שהוא קושי להכניס את ההורה לבית אבות. מצד אחד יש את נושא הבדידות שאפילו אם יש מטפלת צמודה עדיין אין זה אומר שהיא ממלאה את הפן החברתי לו זקוקה האוכלוסייה בגיל הזהב. הילדים כבר עזבו את הבית, כל אחד נתון לשגרת חייו שלוקחת ממנו את רוב הזמן והביקורים הופכים לקצרים ולעיתים גם תכיפות הביקורים יורדת. מצד שני יש את בית האבות שמשום מה מרגיש להרבה אנשים כמו "נטישה" מה שמקשה עליהם את המעבר.

קרא עוד »

מחלות זקנה נפוצות

עם ההתבגרות יסבול כל אחד מאיתנו מירידה בתפקוד כל מערכות גופו. כולנו נחווה ירידה קוגנטיבית מסוימת שתשפיע ברמה כזו או אחרת על תפקודנו ביום יום עד כדי קושי בפעולות שיגרתיות ופשוטות לכאורה. משמעותה של ירידה קוגנטיבית היא ירידה ביכולת הריכוז, פגיעה בזיכרון ובהבנה וכפועל יוצא ירידה באיכות חייו של האדם.

קרא עוד »

מחלקת צלולים סיעודיים

מחלקת צלולים סיעודיים הינה מחלקה אשר מקבלת דיירים הזקוקים לעזרה סיעודית והשגחה רפואית 24/7 יחד עם זאת הם צלולים בדעתם . ייחודיות של מחלקה זו שהיא מאפשרת לדיירים להמשיך לנהל את חייהם בעצמאות מרבית כגון קבלת החלטות לבד, להשתתף בקבוצות פעילות שונות, להעביר זמן פנאי כרצונם ולהרגיש שהם עדיין עצמאים וממשיכים לתפקד לצד השגחה סיעודית ופיקוח רפואי.

קרא עוד »

שרות סוציאלי בהדסים

במרכז גריאטרי הדסים אנו שמים דגש מיוחד על רווחת הדייר. אחד השירותים החשובים שאנו מעניקים לדיירים שלנו הינו שירות סוציאלי, המקנה לכל דייר ובני משפחתו משענת ובטחון. השירות הסוציאלי שלנו מורכב מצוות ותיק של עובדות סוציאליות , אשר כל אחת מהן מלווה את המחלקות שלה ומהווה חוליה מקשרת בין צוות המחלקה, דיירים ומשפחותיהם.

קרא עוד »

אילו שירותים צריך לספק מרכז גריאטרי?

מרכז גריאטרי הינו בית אבות סיעודי המעניק שירותים נרחבים לדיירים הזקוקים לטיפול סיעודי. בשונה מבית אבות רגיל, המעניק לדייריו חיי חברה פעילים, חוגים, סדנאות, מזון איכותי ושירותי רפואה בסיסיים, מרכז גריאטרי במסגרת בית אבות סיעודי מעניק לדייריו שירותים כבכל בית אבות רגיל בתוספת שירותי רפואה נרחבים לדיירים הזקוקים לטיפול סיעודי והשגחה צמודה.

קרא עוד »

כניסה למרכז גריאטרי

גריאטריה הינה תחום רפואי העוסק בחקר מחלות הנפוצות בתהליך ההזדקנות. כיום בעולם תוחלת החיים גבוהה מבעבר וכתוצאה מכך ישנן מחלות רבות המלוות את תהליך הזקנה שהתארך ולפיכך נושא זה הינו חשוב ביותר לשירותי הבריאות והרווחה.

קרא עוד »

שימו לב

המידע והתכנים המופיעים באתר ניתנים "כמות שהם" (AS IS) וללא אחריות מכל סוג שהוא. התכנים באתר אינם מהווים עצה רפואית, חוות דעת מקצועית, או תחליף להתייעצות עם מומחה. לא תהיה למשתמשים כל תביעה, דרישה או טענה, מכל סוג שהוא כלפי hadasim.com ו/או בעליו של האתר ו/או כלפי צוות הכותבים, העורכים והיועצים המשתתפים בעריכתו.

דילוג לתוכן