ההתלבטות בין הבית לסידור המוסדי

שנים של ניסיון לימדו את העוסקים בטיפול באוכלוסיה המבוגרת על הקשיים והלבטים המלווים את מי שעליו לקבל החלטה ולהביא לידי ביצוע מעבר של יקירו מבית לסידור מוסדי. מוסדות גדולים ומכובדים, דוגמת המרכז הגריאטרי "הדסים" מקיימים ועדת קבלה לפני כניסה. להפתעת בני המשפחה הם ישמעו לעיתים את איש הצוות אומר להם שאבא או אימא עדיין יכולים וצריכים להישאר בביתם, לרוב עם מטפל צמוד.
873615972200542

שנים של ניסיון לימדו את העוסקים בטיפול באוכלוסיה המבוגרת על הקשיים והלבטים המלווים את מי שעליו לקבל החלטה ולהביא לידי ביצוע מעבר של יקירו מבית לסידור מוסדי. מוסדות גדולים ומכובדים, דוגמת המרכז הגריאטרי "הדסים" מקיימים ועדת קבלה לפני כניסה.

להפתעת בני המשפחה הם ישמעו לעיתים את איש הצוות אומר להם שאבא או אימא עדיין יכולים וצריכים להישאר בביתם, לרוב עם מטפל צמוד.

המשמעות של קשיש המטופל ע"י עובד זר היא מאמץ בירוקרטי לא מבוטל להשגת הכרה בקשיש כסיעודי, בקבלת אישור להעסקת עובד זר, איתורו ורישויו ואז כמובן הצורך בפיקוח מתמיד על העובד ועל הנעשה בבית הקשיש בזמן הטיפול בו. בהנחה שאותר עובד, ניתן לו רישיון והוא מתאים לקשיש מבחינת שפת תקשורת, התאמה בין אישית והסכמה הדדית על תנאי מחייתו, שכרו וזכויותיו הסוציאליות של העובד – מתחילה מערכת יחסים סבוכה ועדינה העשויה להיפרם בן רגע. עובד עלול, מסיבותיו הוא, יהיו אשר יהיו, לקום ולעזוב את הקשיש מהרגע להרגע.

הסיכון שבעזיבה פתאומית הוא ראשון בשורה של סיכונים הנובעים מחוסר התאמה בין המטפל לקשיש או אפילו למי מבני משפחתו המעורבים. טווח הסיכון נע בין אדישות ואטימות ועד למעשים פליליים של התעללות המוכרים לכולנו מהעיתונות.

אין באמור להלן כדי לרמוז או להציע שמטפל זר אינו רעיון טוב. קיימים מקרים רבים של התאמה ושל שביעות רצון הדדית, אולם אין להסיר את הפיקוח המשפחתי. חשוב להישאר ערים ודרוכים לשינויים ולא להסס לפעול אם יש ולו מראית עין של פגיעה בקשיש או ברווחתו.

חשוב לזכור כי מעבר של קשיש מביתו למסגרת מוסדית היא אמנם חוויה מאתגרת לו ולקרוביו אך ברוב המוחלט של המקרים, בתום תקופת הסתגלות (שהתנהלותה אישית לכל אדם ואדם), ימצא יקירכם מענה לצרכיו הגופניים והרוחניים, לפי מידת ההתאמה של המרכז שנבחר. מסיבה זו יש חשיבות עליונה למרכזים גריאטריים הממיינים את דייריהם ומתאימים להם סביבה ההולמת את צרכיהם.

בכל המוסדות העובדים ברשיון משרד הבריאות תמצאו מערך רפואי, אך במרכזים הגדולים יותר תתאפשר נוכחות רופא במשך יותר שעות ביממה. לעיתים יעבוד במקום צוות רפואי גדול הנותן פריסה רב שעות היום.

המוסדות המורשים מעסיקים אחיות 24 שעות ביממה. נסו להתעניין מהו יחס האחיות המוסמכות במקום. בידקו את מספר המטפלים במשמרת, זיכרו שיקירכם מופקד בידי האנשים האלה. בררו מיהו מנהל הסיעוד, ומהי תרומתו. הרשו לעצמכם לשאול לגבי הרישיון במקום. משרד הבריאות מעניק רישיונות המתחדשים אחת ל-3, 6, 12, 24 חודשים, לפי בדיקתו. מוסדות המחזיקים ברשיון לשנתיים נמצאו ע"י משרד הבריאות כמצויינים. המשרד מעניק בבקרותיו ציונים מספריים לאיכות הטיפול ולרמה המלונאית. הנתונים זמינים ברשת האינטרנט ומהווים בסיס נתונים חשוב.

איש אינו מנסה לאמר שמעבר למרכז גריאטרי הוא פיתרון אידיאלי וחסר בעיות לחלוטין. ההסתגלות אינה קלה, הטיפול לעיתים אינו אישי דיו – אך בחירת מקום יציב, בו שדירת הניהול היא כתובת לשאלות ובעיות שצפות, מקום שחזותו ועובדיו משדרים כבוד לקשיש, שציוניו גבוהים ושחוות הדעת של בני משפחה שתפגשו בו טובות – הוא כנראה מקום מיטבי ואופטימאלי ליקירכם ולא פחות חשוב שקט וביטחון לכם.

דילוג לתוכן