אילו שירותים צריך לספק מרכז גריאטרי?

מרכז גריאטרי הינו בית אבות סיעודי המעניק שירותים נרחבים לדיירים הזקוקים לטיפול סיעודי. בשונה מבית אבות רגיל, המעניק לדייריו חיי חברה פעילים, חוגים, סדנאות, מזון איכותי ושירותי רפואה בסיסיים, מרכז גריאטרי במסגרת בית אבות סיעודי מעניק לדייריו שירותים כבכל בית אבות רגיל בתוספת שירותי רפואה נרחבים לדיירים הזקוקים לטיפול סיעודי והשגחה צמודה.

מרכז גריאטרי הינו בית אבות סיעודי המעניק שירותים נרחבים לדיירים הזקוקים לטיפול סיעודי. בשונה מבית אבות רגיל, המעניק לדייריו חיי חברה פעילים, חוגים, סדנאות, מזון איכותי ושירותי רפואה בסיסיים, מרכז גריאטרי במסגרת בית אבות סיעודי מעניק לדייריו שירותים כבכל בית אבות רגיל בתוספת שירותי רפואה נרחבים לדיירים הזקוקים לטיפול סיעודי והשגחה צמודה.

דייריו של מרכז גריאטרי הינם קשישים הזקוקים לטיפול סיעודי, תשושי נפש, הסובלים ממחלה מסוימת המונעת מהם לתפקד ולבצע פעולות יום יומיות בסיסיות ובשל כך הם צריכים טיפול סיעודי והשגחה רפואית צמודה, אותה מעניק להם מרכז גריאטרי כחלק מהשירותים אותם הוא מציע כבית אבות סיעודי.

אילו שירותים מעניק מרכז גריאטרי לדייריו?

תשושי הנפש המגיעים למרכז גריאטרי אינם מסוגלים לטפל בעצמם והם זקוקים לטיפול סיעודי ולהשגחה צמודה, על כן חשוב ביותר להקפיד על הדברים הבאים: 

מרכז גריאטרי חייב להחזיק ברישיונות רלוונטיים ממשרד הבריאות כדי לטפל בחולים סיעודיים, לאחר שבדקנו שאכן יש ברשות המרכז הגריאטרי את הרישיונות הנותנים לו את האסמכתא לטיפול סיעודי צריך לוודא שיש:

צוות רפואי מוסמך – דייר סיעודי צריך מענה רפואי זמין ומיידי שיטפל בצרכיו הרפואיים בכל עת שיזדקק לכך, כמו כן דיירים החולים במחלה מסוימת זקוקים להשגחה רפואית צמודה ו/או טיפול רפואי יום יומי, שצריך לספק מרכז גריאטרי.

רפואת חירום – מרכז גריאטרי חייב שיהיה לו צוות המטפל במקרי חירום כולל אמבולנסים זמינים לפינוי מיידי של מטופל סיעודי.

צוות אחים ואחיות – דייר סיעודי אינו יכול לבצע את הפעולות היום יומיות הבסיסיות על כן הוא זקוק לעזרה בביצוע כל פעולה כגון: שירותים, מקלחת, אוכל, לבוש וכד'.

שירותים סוציאליים – טיפול שוטף ברווחתם של הדיירים, תוך שתוף פעולה עם הצוות הרפואי הממונה על המחלקה בה שוכן הדייר וכן עם בני משפחתו, שכן דייר סיעודי אינו מסוגל לקבל החלטות חשובות לגבי חייו בעצמו.

מגורי הדייר – חשוב לדאוג לרווחתו של הדייר בחדרו. לשים דגש על גודל החדר ומספר השותפים בו. לשים לב שהחדר מעניק לדייר את כל השירותים להם הוא זקוק במהלך שהותו בחדרו.

שירותי ניקיון – חייב שמרכז גריאטרי יכיל שירותי ניקיון ברמה גבוהה, שכן דייר סיעודי זקוק, בשל מגבלותיו, להיגיינה אישית באופן שוטף ולסביבה היגיינית לרווחתו האישית, החל משירותי כביסה ועד למוצרי ספיגה איכותיים.

מזון – מרכז גריאטרי צריך להעניק לדייריו תזונה עשירה ואיכותית המותאמת ע"י תזונאי מוסמך לצרכיו של הדייר.

תרבות ופנאי – לא פחות משירותים רפואיים מתקדמים, תשושי הנפש זקוקים גם הם לחיי חברה, תרבות ופנאי בכדי להעשיר את חייהם. אמנם מרכז גריאטרי שם דגש חשוב על נושא הרפואה בבית האבות, אך לא פחות חשובה רווחתו של הדייר ואיכות חייו.

מי זקוק לשירותיו של מרכז גריאטרי?

קשישים אשר אינם מסוגלים לדאוג לעצמם ולבצע פעולות יום יומיות בסיסיות, או תשושי נפש הסובלים ממחלה מסוימת או מתפקוד ירוד כתוצאה מבעיות גופניות כאלה ואחרות, קשישים הזקוקים למעקב רפואי צמוד, קשישים המרותקים לכסא גלגלים וקשישים החולים במחלות סופניות. קשישים אלו לא יוכלו להשתלב בבית אבות רגיל משום שהם זקוקים לטיפול סיעודי ברמה היומית, על כן עליהם להשתלב במרכז גריאטרי היכול לענות על צרכיהם המיוחדים.

אם כן, בחירה של בית אבות צריכה להיות מאוד מדויקת וממוקדת לצרכיהם של הדיירים. בית אבות או מרכז גריאטרי צריכים לענות ביעילות על הצרכים של דייריהם ולספק להם אפשרויות לחיים שמחים ובריאים יותר, תוך שמירה תמידית על כבודם ורווחתם של הדיירים.

מאמרים נוספים:

בית אבות או להישאר בבית

פחות מהפן הכספי ויותר בפן האנושי יש איזה שהוא קושי להכניס את ההורה לבית אבות. מצד אחד יש את נושא הבדידות שאפילו אם יש מטפלת צמודה עדיין אין זה אומר שהיא ממלאה את הפן החברתי לו זקוקה האוכלוסייה בגיל הזהב. הילדים כבר עזבו את הבית, כל אחד נתון לשגרת חייו שלוקחת ממנו את רוב הזמן והביקורים הופכים לקצרים ולעיתים גם תכיפות הביקורים יורדת. מצד שני יש את בית האבות שמשום מה מרגיש להרבה אנשים כמו "נטישה" מה שמקשה עליהם את המעבר.

קרא עוד »

ההתלבטות בין הבית לסידור המוסדי

שנים של ניסיון לימדו את העוסקים בטיפול באוכלוסיה המבוגרת על הקשיים והלבטים המלווים את מי שעליו לקבל החלטה ולהביא לידי ביצוע מעבר של יקירו מבית לסידור מוסדי. מוסדות גדולים ומכובדים, דוגמת המרכז הגריאטרי "הדסים" מקיימים ועדת קבלה לפני כניסה. להפתעת בני המשפחה הם ישמעו לעיתים את איש הצוות אומר להם שאבא או אימא עדיין יכולים וצריכים להישאר בביתם, לרוב עם מטפל צמוד.

קרא עוד »

מחלות זקנה נפוצות

עם ההתבגרות יסבול כל אחד מאיתנו מירידה בתפקוד כל מערכות גופו. כולנו נחווה ירידה קוגנטיבית מסוימת שתשפיע ברמה כזו או אחרת על תפקודנו ביום יום עד כדי קושי בפעולות שיגרתיות ופשוטות לכאורה. משמעותה של ירידה קוגנטיבית היא ירידה ביכולת הריכוז, פגיעה בזיכרון ובהבנה וכפועל יוצא ירידה באיכות חייו של האדם.

קרא עוד »

מחלקת צלולים סיעודיים

מחלקת צלולים סיעודיים הינה מחלקה אשר מקבלת דיירים הזקוקים לעזרה סיעודית והשגחה רפואית 24/7 יחד עם זאת הם צלולים בדעתם . ייחודיות של מחלקה זו שהיא מאפשרת לדיירים להמשיך לנהל את חייהם בעצמאות מרבית כגון קבלת החלטות לבד, להשתתף בקבוצות פעילות שונות, להעביר זמן פנאי כרצונם ולהרגיש שהם עדיין עצמאים וממשיכים לתפקד לצד השגחה סיעודית ופיקוח רפואי.

קרא עוד »

שרות סוציאלי בהדסים

במרכז גריאטרי הדסים אנו שמים דגש מיוחד על רווחת הדייר. אחד השירותים החשובים שאנו מעניקים לדיירים שלנו הינו שירות סוציאלי, המקנה לכל דייר ובני משפחתו משענת ובטחון. השירות הסוציאלי שלנו מורכב מצוות ותיק של עובדות סוציאליות , אשר כל אחת מהן מלווה את המחלקות שלה ומהווה חוליה מקשרת בין צוות המחלקה, דיירים ומשפחותיהם.

קרא עוד »

כניסה למרכז גריאטרי

גריאטריה הינה תחום רפואי העוסק בחקר מחלות הנפוצות בתהליך ההזדקנות. כיום בעולם תוחלת החיים גבוהה מבעבר וכתוצאה מכך ישנן מחלות רבות המלוות את תהליך הזקנה שהתארך ולפיכך נושא זה הינו חשוב ביותר לשירותי הבריאות והרווחה.

קרא עוד »

שימו לב

המידע והתכנים המופיעים באתר ניתנים "כמות שהם" (AS IS) וללא אחריות מכל סוג שהוא. התכנים באתר אינם מהווים עצה רפואית, חוות דעת מקצועית, או תחליף להתייעצות עם מומחה. לא תהיה למשתמשים כל תביעה, דרישה או טענה, מכל סוג שהוא כלפי hadasim.com ו/או בעליו של האתר ו/או כלפי צוות הכותבים, העורכים והיועצים המשתתפים בעריכתו.

דילוג לתוכן