ריפוי בעיסוק בהדסים

שירות הריפוי בעיסוק במוסד, פועל כחלק משירותי הבריאות הטיפוליים הניתנים בבתי חולים, בתי אבות וכן בכל מוסד / מסגרת טיפולית אחרת , בה קיימות מחלקות סיעודיות ומחלקות לתשושי נפש. צוות שרות הריפוי בעיסוק בביה"ח הגריאטרי מורכב ממרפאים בעיסוק ומדריכי פעילות ותעסוקה.

שירות הריפוי בעיסוק במוסד, פועל כחלק משירותי הבריאות הטיפוליים הניתנים בבתי חולים, בתי אבות וכן בכל מוסד / מסגרת טיפולית אחרת , בה קיימות מחלקות סיעודיות ומחלקות לתשושי נפש.

צוות שרות הריפוי בעיסוק בביה"ח הגריאטרי מורכב ממרפאים בעיסוק ומדריכי פעילות ותעסוקה. מטרת השירות הינה להשיג תפקודים מרביים ומיטביים של המטופל ולאפשר לו השתתפות בפעילויות ובמארג החיים במוסד. תחום הפעילות והתעסוקה מהווה תחום עזר לשרות ריפוי בעיסוק ובסמכותו.

תפקיד הריפוי בעיסוק:

* אחריות וסמכות המרפא בעיסוק בתחום המקצועי הוא לאבחן ולהעריך כל מטופל המגיע למוסד. 

* לקבוע למטופל שנמצא מתאים מסגרת התערבות טיפולית פרטנית ו/או קבוצתית, לשיפור  מיומנויות, ליצירת שינויים בתפקוד ובפעילות המטופל, בסביבת חייו הרלוונטית, לרבות ליד מיטתו. 

* לפעול לניתוח, שיפור, תכנון ובניית פעילות וסביבת פעילות מכוונות למטרה, תוך המלצה ליצירת שינויים והתאמות סביבתיות.

* לעקוב אחר השגת מטרות ויעדי הטיפול ולדווח עליהן 

* להעריך מחדש ולהתאים את תוכנית טיפול, על פי הצורך. 

* לעשות שימוש בטכנולוגיות מסייעות וכן להתאים או ליצור אמצעים, מכשירים ואביזרי עזר, לשם  השגת תפקוד מרבי, בפעילויות ותחומי עיסוק שונים של המטופל, בתחומי החיים השונים, כגון:  פעילויות יומיות, למידה / תעסוקה, פנאי וחברה.

* להתאים או ליצור סדים, בעיקר לגפה עליונה, למניעת קונטרקטורות, ליצירת טווח תנועה מרבי  ומיטבי, מנח מפרק מיטב – להפעלה ומנוחה ולהפחתת כאב, לרבות התאמת ציוד תומך.

* לנהל רישום ודיווח על פי המקובל. 

* לייעץ ולהדריך את המטופל, משפחתו, הצוות ואחרים משמעותיים, לשיפור מיומנויות ומניעת סיכונים  והתדרדרות במצב וכן בכל הקשור להתאמת אמצעים, מכשירים ואביזרי עזר וניידות, שינויים  והתאמת הסביבה.

פעילות הריפוי בעיסוק מתמקדת בהתערבות מקצועית / טיפולית, לשם השגת פעילות מירבית ומיטבית של המטופל, בתחומי הפעילות והעיסוק השונים בסביבות חייו, על-פי המודלים השונים והמתעדכנים של ריפוי בעיסוק בתחום הגריאטריה.

* (מתוך משרד הבריאות – קובץ נהלים 2007)

מאמרים נוספים:

בית אבות או להישאר בבית

פחות מהפן הכספי ויותר בפן האנושי יש איזה שהוא קושי להכניס את ההורה לבית אבות. מצד אחד יש את נושא הבדידות שאפילו אם יש מטפלת צמודה עדיין אין זה אומר שהיא ממלאה את הפן החברתי לו זקוקה האוכלוסייה בגיל הזהב. הילדים כבר עזבו את הבית, כל אחד נתון לשגרת חייו שלוקחת ממנו את רוב הזמן והביקורים הופכים לקצרים ולעיתים גם תכיפות הביקורים יורדת. מצד שני יש את בית האבות שמשום מה מרגיש להרבה אנשים כמו "נטישה" מה שמקשה עליהם את המעבר.

קרא עוד »

ההתלבטות בין הבית לסידור המוסדי

שנים של ניסיון לימדו את העוסקים בטיפול באוכלוסיה המבוגרת על הקשיים והלבטים המלווים את מי שעליו לקבל החלטה ולהביא לידי ביצוע מעבר של יקירו מבית לסידור מוסדי. מוסדות גדולים ומכובדים, דוגמת המרכז הגריאטרי "הדסים" מקיימים ועדת קבלה לפני כניסה. להפתעת בני המשפחה הם ישמעו לעיתים את איש הצוות אומר להם שאבא או אימא עדיין יכולים וצריכים להישאר בביתם, לרוב עם מטפל צמוד.

קרא עוד »

מחלות זקנה נפוצות

עם ההתבגרות יסבול כל אחד מאיתנו מירידה בתפקוד כל מערכות גופו. כולנו נחווה ירידה קוגנטיבית מסוימת שתשפיע ברמה כזו או אחרת על תפקודנו ביום יום עד כדי קושי בפעולות שיגרתיות ופשוטות לכאורה. משמעותה של ירידה קוגנטיבית היא ירידה ביכולת הריכוז, פגיעה בזיכרון ובהבנה וכפועל יוצא ירידה באיכות חייו של האדם.

קרא עוד »

מחלקת צלולים סיעודיים

מחלקת צלולים סיעודיים הינה מחלקה אשר מקבלת דיירים הזקוקים לעזרה סיעודית והשגחה רפואית 24/7 יחד עם זאת הם צלולים בדעתם . ייחודיות של מחלקה זו שהיא מאפשרת לדיירים להמשיך לנהל את חייהם בעצמאות מרבית כגון קבלת החלטות לבד, להשתתף בקבוצות פעילות שונות, להעביר זמן פנאי כרצונם ולהרגיש שהם עדיין עצמאים וממשיכים לתפקד לצד השגחה סיעודית ופיקוח רפואי.

קרא עוד »

שרות סוציאלי בהדסים

במרכז גריאטרי הדסים אנו שמים דגש מיוחד על רווחת הדייר. אחד השירותים החשובים שאנו מעניקים לדיירים שלנו הינו שירות סוציאלי, המקנה לכל דייר ובני משפחתו משענת ובטחון. השירות הסוציאלי שלנו מורכב מצוות ותיק של עובדות סוציאליות , אשר כל אחת מהן מלווה את המחלקות שלה ומהווה חוליה מקשרת בין צוות המחלקה, דיירים ומשפחותיהם.

קרא עוד »

אילו שירותים צריך לספק מרכז גריאטרי?

מרכז גריאטרי הינו בית אבות סיעודי המעניק שירותים נרחבים לדיירים הזקוקים לטיפול סיעודי. בשונה מבית אבות רגיל, המעניק לדייריו חיי חברה פעילים, חוגים, סדנאות, מזון איכותי ושירותי רפואה בסיסיים, מרכז גריאטרי במסגרת בית אבות סיעודי מעניק לדייריו שירותים כבכל בית אבות רגיל בתוספת שירותי רפואה נרחבים לדיירים הזקוקים לטיפול סיעודי והשגחה צמודה.

קרא עוד »

שימו לב

המידע והתכנים המופיעים באתר ניתנים "כמות שהם" (AS IS) וללא אחריות מכל סוג שהוא. התכנים באתר אינם מהווים עצה רפואית, חוות דעת מקצועית, או תחליף להתייעצות עם מומחה. לא תהיה למשתמשים כל תביעה, דרישה או טענה, מכל סוג שהוא כלפי hadasim.com ו/או בעליו של האתר ו/או כלפי צוות הכותבים, העורכים והיועצים המשתתפים בעריכתו.

דילוג לתוכן