פעילות גופנית לגיל הזהב

פעילות גופנית חשובה בכל גיל ותורמת לבריאות הכללית. שמירה על כושר גופני משפרת את הבריאות ואיכות החיים ופעילות גופנית סדירה משפיעה באופן חיובי על מערכות הגוף ותפקודם. בגיל הזהב יש לפעילות הגופנית חשיבות גבוהה יותר, שכן הגיל השלישי מאופיין בהחלשות גדולה של שרירי הגוף ובפרט פלג הגוף התחתון כגון: ברכיים, ירכיים וקרסוליים.
_1411820

פעילות גופנית חשובה בכל גיל ותורמת לבריאות הכללית. שמירה על כושר גופני משפרת את הבריאות ואיכות החיים ופעילות גופנית סדירה משפיעה באופן חיובי על מערכות הגוף ותפקודם. בגיל הזהב יש לפעילות הגופנית חשיבות גבוהה יותר, שכן הגיל השלישי מאופיין בהחלשות גדולה של שרירי הגוף ובפרט פלג הגוף התחתון כגון: ברכיים, ירכיים וקרסוליים. עם ההתבגרות וההזדקנות חלה האטה גופנית המתבטאת בירידה תפקודית של המערכת המוטורית, דילול רקמת החוליות, עלייה בלחץ הדם, ירידה בצפיפות רקמת העצם, שחיקה בסחוס, הפרעות בטונוס השרירים ועוד. בשל השינויים הפיזיולוגיים החלים באופן טבעי בתהליך ההזדקנות, יש השפעה ישירה על מערכות הגוף השונות וזה מתבטא ב: 

ירידה בקואורדינציה – משפיע על השמיעה ושיווי המשקל

ירידה בתפקוד המערכת המוטורית – קושי בפעולות יומיומיות פשוטות

חוסר יציבות – עקב החלשות מערכת השרירים ירידה בתפקוד מערכות הלב ירידה בכוח השריר מחקרים שנעשו בשנים האחרונות מראים כי פעילות גופנית מותאמת משפיעה ומאטה את קצב הזדקנות מערכות הגוף ומשפרת את איכות החיים בפרט בגיל הזהב בו חלה תפנית משמעותית בתפקוד מערכות הגוף השונות.

 פעילות ספורטיבית בגיל הזהב מומלצת אף יותר שכן יש ביכולתה לסייע בתחזוקה יעילה יותר של מערכות הגוף השונות וכן מסייעת בחיזוק שרירי הגוף, מניעת מחלות לב, לחץ דם לא סדיר, שיווי משקל, מאטה התפתחויות של מחלות ואף מועילה במצבים של דיכאון וכמובן משפרת איכות חיים. ההתעמלות המומלצת בגיל הזהב מתייחסת בעיקר לתרגילי כוח וגמישות, תרגילי סיבולת לב/ריאה ותרגילי יציבות. כל פעילות גופנית צריכה להתחיל בחימום כללי, כדי למנוע התכווצויות, שחיקה של המפרקים וכמובן להימנע מגרימת נזקים. הפעילות הגופנית בפרט בגיל השלישי חייבת להיות מותאמת ליכולות ולתפקוד הכללי של הגוף וצריכה להיעשות לאחר התייעצות עם רופא. 

כמה תרגילים להתעמלות בסיסית בגיל הזהב:תרגילי סיבולת – עלייה וירידה במדרגות והליכה בשילוב תנועות ידיים משפרים את בריאות הלב ופעילות הריאות ומסייעים בהגברת חילוף החומרים בגוף. 

תרגילי יציבות – ישיבה זקופה על כיסא, הנחת כפות הידיים על העורף ותנועה פעם לצד ימין ופעם לצד שמאל, תוך נשימה נכונה. ישיבה זקופה על כיסא, ידיים לצדדים ותנועת הגוף קדימה ואחורה. תרגילים אלו מחזקים את פלג הגוף התחתון ומסייעים לשיפור היציבה ושיווי המשקל.

תרגילי מתיחות – מתיחת הידיים למעלה, למטה ולצדדים, הנפת הרגלים קדימה ואחורה. בישיבה לפסק את הרגליים ולמתוח את הגוף והידיים על פעם לכיוון רגל אחרת. באמצעות המתיחות שומרים על גמישות השרירים ועל תנועה חופשית יותר. כאמור, כל פעילות גופנית חייבת להתבצע לאחר התייעצות עם הרופא ובהתאם ליכולות הגופניות והתפקוד הכללי, המשתנים מאדם לאדם. התמדה בפעילות גופנית בכלל ובפרט בגיל הזהב משפרת את הכושר הגופני ואת תפקודן של מערכות הגוף השונות. במרכז הגריאטרי הדסים אנו מקפידים על פעילות גופנית יומיומית, המותאמת כמובן ליכולותיהם של הדיירים. הצוות המקצועי בבית אבות הדסים משלבים פעילות גופנית עם תזונה נכונה על מנת לשמר אורח חיים בריא יותר אצל דיירנו וכמובן לשפר את איכות חייהם ועצמאותם.

דילוג לתוכן