התאקלמות המטופל

מטופל שעבר ממסגרת הקהילה למוסד סיעודי, עלול לחוות חרדה ובלבול כתוצאה מהשינוי הדרסטי בחייו. לצורך התאקלמותו במסגרת החדשה, השונה בתכלית השינוי מהסביבה המוכרת לו, צריכים להתקיים כמה תנאים

מטופל שעבר ממסגרת הקהילה למוסד סיעודי, עלול לחוות חרדה ובלבול כתוצאה מהשינוי הדרסטי בחייו. לצורך התאקלמותו במסגרת החדשה, השונה בתכלית השינוי מהסביבה המוכרת לו, צריכים להתקיים כמה תנאים: 

מתן מידע מירבי למטופל ולבני משפחתו: באשר לאופי המוסד, אוכלוסייתו, הצוות, סדר היום, הפעילויות המוצעות, השירותים הניתנים בכל תחומי החיים במוסד. 

היכרות הדדית מוקדמת בין המטופל ומשפחתו למוסד, עוד טרם הקבלה אליו, עשויה לסייע רבות. 

עריכת היכרות בין המטופל לביו מטופלים אחרים במחלקה: חשוב, במידת האפשר, להתאים את מיקומו של המטופל בחדר האוכל ואת השמתו בחדר יחד יעם מטופל/ים אחר/ים הדובר/ים את שפתו, ואולי גם בעלי עניין משותף. 

 יצירת סביבה טיפולית חיובית באווירה מקבלת ותומכת. 

 מתן כלים למשפחתו של המטופל להתמודדות עם קשיי המעבר מהבית למוסד, תוך מתן לגיטימציה לרגשותיהם הכרוכים בתהליך המעבר.

 מתן היצע רבגוני של פעילויות תעסוקה, והתאמת הפעילויות ההולמות את יכולותיו, רצונותיו, תחביביו, תחומי העניין ונטיות ליבו של המטופל. 

 יצירת "הבית הרחק מהבית", באמצעות:

1) הענקת מירב התנאים לסביבה נעימה ונוחה בחדר ובשטחים הציבוריים.

2) יצירת סביבה ביתית בחדרו של המטופל, באמצעות חפצים אישיים (תמונות משפחתיות וחפצים אחרים החביבים עליו) שהקיפו אותו במהלך חייו בבית, כדי ליצור אצלו תחושת המשכיות וידיעה שזכרונותיו נשארים עמו.

3) ביקורים תכופים של בני המשפחה יעניקו למטופל תחושת קירבה, איכפתיות ותמיכה.  

זרימת מידע רב כיוונית בין אנשי הצוות הרב מיקצועי בנושאים הקשורים למטופל, בישיבות הצוות הרב מקצועי ובפורומים נוספים באופן שוטף. 

לסיכום: ככל שנשכיל לבצע קבלה "חלקה" ככל האפשר של מטופל חדש במוסד הסיעודי, באווירה חיובית, מקבלת ותומכת גם בהמשך חייו במסגרת, נאפשר לו התאקלמות טובה, רווחה מירבית, ושביעות רצון שלו ושל בני משפחתו.

מאמרים נוספים:

בית אבות או להישאר בבית

פחות מהפן הכספי ויותר בפן האנושי יש איזה שהוא קושי להכניס את ההורה לבית אבות. מצד אחד יש את נושא הבדידות שאפילו אם יש מטפלת צמודה עדיין אין זה אומר שהיא ממלאה את הפן החברתי לו זקוקה האוכלוסייה בגיל הזהב. הילדים כבר עזבו את הבית, כל אחד נתון לשגרת חייו שלוקחת ממנו את רוב הזמן והביקורים הופכים לקצרים ולעיתים גם תכיפות הביקורים יורדת. מצד שני יש את בית האבות שמשום מה מרגיש להרבה אנשים כמו "נטישה" מה שמקשה עליהם את המעבר.

קרא עוד »

ההתלבטות בין הבית לסידור המוסדי

שנים של ניסיון לימדו את העוסקים בטיפול באוכלוסיה המבוגרת על הקשיים והלבטים המלווים את מי שעליו לקבל החלטה ולהביא לידי ביצוע מעבר של יקירו מבית לסידור מוסדי. מוסדות גדולים ומכובדים, דוגמת המרכז הגריאטרי "הדסים" מקיימים ועדת קבלה לפני כניסה. להפתעת בני המשפחה הם ישמעו לעיתים את איש הצוות אומר להם שאבא או אימא עדיין יכולים וצריכים להישאר בביתם, לרוב עם מטפל צמוד.

קרא עוד »

מחלות זקנה נפוצות

עם ההתבגרות יסבול כל אחד מאיתנו מירידה בתפקוד כל מערכות גופו. כולנו נחווה ירידה קוגנטיבית מסוימת שתשפיע ברמה כזו או אחרת על תפקודנו ביום יום עד כדי קושי בפעולות שיגרתיות ופשוטות לכאורה. משמעותה של ירידה קוגנטיבית היא ירידה ביכולת הריכוז, פגיעה בזיכרון ובהבנה וכפועל יוצא ירידה באיכות חייו של האדם.

קרא עוד »

מחלקת צלולים סיעודיים

מחלקת צלולים סיעודיים הינה מחלקה אשר מקבלת דיירים הזקוקים לעזרה סיעודית והשגחה רפואית 24/7 יחד עם זאת הם צלולים בדעתם . ייחודיות של מחלקה זו שהיא מאפשרת לדיירים להמשיך לנהל את חייהם בעצמאות מרבית כגון קבלת החלטות לבד, להשתתף בקבוצות פעילות שונות, להעביר זמן פנאי כרצונם ולהרגיש שהם עדיין עצמאים וממשיכים לתפקד לצד השגחה סיעודית ופיקוח רפואי.

קרא עוד »

שרות סוציאלי בהדסים

במרכז גריאטרי הדסים אנו שמים דגש מיוחד על רווחת הדייר. אחד השירותים החשובים שאנו מעניקים לדיירים שלנו הינו שירות סוציאלי, המקנה לכל דייר ובני משפחתו משענת ובטחון. השירות הסוציאלי שלנו מורכב מצוות ותיק של עובדות סוציאליות , אשר כל אחת מהן מלווה את המחלקות שלה ומהווה חוליה מקשרת בין צוות המחלקה, דיירים ומשפחותיהם.

קרא עוד »

אילו שירותים צריך לספק מרכז גריאטרי?

מרכז גריאטרי הינו בית אבות סיעודי המעניק שירותים נרחבים לדיירים הזקוקים לטיפול סיעודי. בשונה מבית אבות רגיל, המעניק לדייריו חיי חברה פעילים, חוגים, סדנאות, מזון איכותי ושירותי רפואה בסיסיים, מרכז גריאטרי במסגרת בית אבות סיעודי מעניק לדייריו שירותים כבכל בית אבות רגיל בתוספת שירותי רפואה נרחבים לדיירים הזקוקים לטיפול סיעודי והשגחה צמודה.

קרא עוד »

שימו לב

המידע והתכנים המופיעים באתר ניתנים "כמות שהם" (AS IS) וללא אחריות מכל סוג שהוא. התכנים באתר אינם מהווים עצה רפואית, חוות דעת מקצועית, או תחליף להתייעצות עם מומחה. לא תהיה למשתמשים כל תביעה, דרישה או טענה, מכל סוג שהוא כלפי hadasim.com ו/או בעליו של האתר ו/או כלפי צוות הכותבים, העורכים והיועצים המשתתפים בעריכתו.

דילוג לתוכן