Marketing@hadasim.com הרב שאול חדד 10 בני ברק

התקשרו עכשיו לייעוץ והכוונה

050-5592259

אוסטאופורוזיס

גיל הזקנה מביא עמו התמודדויות רבות בחיי היום יום המשנות את שגרת היום כליל. בשל הירידה התפקודית במישורים שונים חשופים הקשישים למחלות רבות כגון: אלצהיימר, דמנציה, פרקינסון, אמנזיה, אוסטאופורוזיס ועוד מחלות זקנה אחרות. מחלות אלו אמנם פוגעות במידה ניכרת ברמה התפקודית של החולים הקשישים ולא פעם הופכת אותם לחולים סיעודיים, יחד עם זאת בעידן בו אנו חיים כיום ישנו טיפול הולם לכל מחלה, המאפשר לקשיש לחוות סוג של שגרה יום יומית.

אוסטיאופורוזיס היא מחלה שפירושה עצמות נקבוביות. תהליכי ההזדקנות הטבעיים גורמים להתבלות הגוף ומערכותיו באופן כללי, עצמות הגוף נחלשות כתוצאה מרמות נמוכות של סידן וזרחן, המוכרות יותר בשם: בריחת סידן. באוסטאופורוזיס רוב הפגיעה בעצמות היא בעמוד השדרה ובאגן הירכיים, היחלשותן של העצמות גורמות למצב מאוד מאוד פגיע של הקשישים, כאשר כל מכה קטנה עלולה לגרום לשבר בעצמותיהם, אשר גוררים זמני החלמה ארוכים ושיקום ארוך בגיל המבוגר.

התחדשות רקמת העצם, המהווה את יציבותה וחוזקה, נעשית במחזור של שלושה חודשים והשיא שלה הוא סביב השנים 25-35, כאשר לאחר מכן רקמת העצם ממשיכה להתחדש האמנם, אך ביחס קטן לרקמת העצם שהגוף מאבד באופן טבעי, למעשה רמת הסיכון לחלות במחלת האוסטאופורוזיס תלויה מאוד בכמות רקמת העצם אותה צבר הגוף עד גיל 35. בין גיל המעבר לגיל הזקנה אובדן רקמת העצם עולה בהתמדה ומתמשך, הסיבה העיקרית לכך אצל נשים הינה ירידה באסטרוגן.

את מחלת האוסטאופורוזיס ניתן למנוע או לטפל בה לאחר פריצתה, אורח חיים בריא והקפדה על התזונה וצריכה מרובה של סידן וויטמין D בהחלט יכולים למנוע או לעכב הופעת המחלה ובמידה והתפרצה כבר ניתן למזער את הנזק ולשקם את העצמות.

גורמי סיכון למחלת האוסטאופורוזיס:
עצמות האדם בנויות מסידן, זרחן ומינרלים אחרים הקובעים במידתם את צפיפות העצם וחוזקה, חוסרים בהם הם המקור להתפתחות מחלות ולנזקים וחבלות בלתי קרויות. עצמות שיש בהן חוסרים יחלשו, עם הזמן צפיפות העצם תרד עד אשר תאבד לגמרי התמיכה הפנימית של העצם. בנוסף ישנם גורמים נוספים המאיצים את התפרצת המחלה:

~ עישון
~ תורשה
~ חוסר פעילות גופנית
~ שתיית אלכוהול וקפה במידה מרובה
~ מבנה גוף רזה
~ שימוש ממושך בתרופות המכילות סטרואידים
~ מחסור בסידן

סימפטומים לאוסטאופורוזיס:
היחלשותן של העצמות בעקבות מחלת האוסטאופורוזיס מלווה בכאבים חמורים, העמידה נעשית כפופה יותר ויותר ויש ריבוי של שברים בעצמות הגוף, בעיקר בפרקי כף היד ובאגן הירכיים. לעיתים גם אובדן של משקל ממושך מצביע על שלביה הראשונים של התפתחות המחלה.

דרכי טיפול באוסטאופורוזיס:
הטיפול במחלת האוסטיאופורוזיס מבוסס על תזונה עשירה בסידן ובוויטמין D , היעיל בתרומתו לספיגת הסידן בגוף. לתזונה מתווספת פעילות גופנית מותאמת, אשר נועדה לעצב ולשקם את צפיפותה ויציבותה של העצם בד בבד עם תוספי המזון.

בנוסף לטיפולים הטבעיים ישנם גם טיפולים תרופתיים במחלת האוסטאופורוזיס כגון: ביספוספונטים, להן תופעות לוואי מעטות ונדירות. תרופות אלו מעכבות את התפתחות המחלה ואובדן צפיפות העצם ובכך מחזקות את העצם ומפחיתות את הסיכוי לשברים.
.

*המידע והתכנים המופיעים באתר ניתנים "כמות שהם" (AS IS) וללא אחריות מכל סוג שהוא. התכנים באתר אינם מהווים עצה רפואית, חוות דעת מקצועית, או תחליף להתייעצות עם מומחה. לא תהיה למשתמשים כל תביעה, דרישה או טענה, מכל סוג שהוא כלפי hadasim.com ו/או בעליו של האתר ו/או כלפי צוות הכותבים, העורכים והיועצים המשתתפים בעריכתו.
בית אבות הדסים
נגישות
הגדלת טקסט
ניגודיות גבוהה
ניגודיות הפוכה
פונט קריא
ניווט מקלדת
כיבוי ואיפוס מערכת
מערכת נגישות MAGMA