Marketing@hadasim.com הרב שאול חדד 10 בני ברק

התקשרו עכשיו לייעוץ והכוונה

050-5592259

. אלצהיימר

מחלת אלצהיימר הינה מחלה הפוגעת קשות במערכת העצבים בגוף האדם. מחלת אלצהיימר פוגעת בעיקר בקרב האוכלוסייה המבוגרת, אך לעיתים היא מופיעה גם בגילאים מוקדמים יותר בשל סיבות כאלה ואחרות.
 
מחלת אלצהיימר מתבטאת בניוון מתמיד של תאי העצב במוח, תאים אלו אחראים על העברה ועיבוד מידע באמצעות אימפולסים במערכת העצבים והם שאחראיים בעצם על כל מערכת העצבים בגוף ותפקודה, כאשר אלצהיימר משבש באופן ישיר ומתמשך את התפקוד שלה.
 
מחלת אלצהיימר פוגעת בזיכרון ומתאפיינת בירידה קוגניטיבית בתפקוד, אלצהיימר גם פוגע ביכולת החשיבה, בלבול, הזיות, התמצאות והסקת מסקנות, כמו כן ניוון מתמשך של תאי העצב במוח יפגע גם ביכולות המוטוריות של הבן אדם כגון: אכילה, הליכה, שליטה על הסוגרים עד שבסופו של דבר החולה לא יוכל להתקיים ללא עזרה והוא יהפוך לחולה סיעודי מורכב. לרוב מחלת אלצהיימר מסתיימת במוות.
 
גורמים למחלה:
באופן כללי ישנם גורמים רבים היכולים להיות הסיבה להתפרצות אלצהיימר ואין גורם אחד וחד משמעי האחראי על הופעת המחלה, להלן הגורמים:
1. גיל- גורם משמעותי להתפרצות אלצהיימר, 95% מהחולים במחלה הם קשישים.
2. מין – באופן סטטיסטי נשים חולות באלצהיימר יותר מגברים.
3. פגיעה מוחית מעודדת את התפרצות האלצהיימר.
4. פגיעה באספקת הדם והחמצן למוח.
5. גורמים גנטיים משפיעים משמעותית על התפרצות האלצהיימר.
6. חוסר פעילות מוחים והרחבת ההשכלה והאופקים יהוו קרקע פורייה להתפרצות אלצהיימר, שכן מחקרים הוכיחו כי פעילות מוחית כגון רכישת השכלה מעודדים ומחזקים את הקשרים הנוצרים בין תאי המוח ולכן קשה יהיה לפגוע בתאים הללו.
7. איכות חיים – לאיכות החיים יש השפעה ישירה על התפרצות מחלת אלצהיימר שכן צריכה מופחתת של אלכוהול, עישון ועוד גורמים המסכנים את הגוף בהחלט יכולים לעכב ואף למנוע את התפרצות המחלה.
 
התפתחות מחלת האלצהיימר:
שלב 1 – בשלב הראשון של המחלה מתחיל קושי בזיכרון לטווח קצר, כמו כן ישנה הפרעה קלה בהתמצאות בזמן, לרוב מיחסים תסמינים אלו לגיל ולא תמיד ניתן לאבחן זאת כניצני האלצהיימר.
שלב 2 – החמרה בקשיי הזיכרון והפרעה בהתמצאות במרחב, בלבול, ירידה במוטוריקה. זהו בדרך כלל השלב בו מאבחנים את המחלה.
שלב 3 – החמרה בכל התסמינים שצוינו לעיל, קושי בביצוע פעולות יומיומיות, קושי בזיהוי אנשים ולעיתים אי שליטה בסוגרים.
שלב 4 – החמרה בכל התסמינים שצוינו לעיל, חוסר תפקוד כללי, בעיות תקשורת והזדקקות לסיוע תמידי.
שלב 5 – אין תקשורת, אין יכולת מוטורית, התפתחות של זיהומים ופצעי לחץ המסתיימים לרוב במוות.
 
דרכי טיפול
אלצהיימר הינה מחלה חשוכת מפא, עד כה פותחו תרופות המעכבות את התדרדרות המחלה, אך לא נמצאה תרופה. יחד עם זאת ישנם דרכי טיפול שונים המותאמים לדרגות ההתפתחות של האלצהיימר:
 
טיפול תרופתי – במחלת האלצהיימר ישנה ירידה בתפקוד הפיזי והקוגניטיבי של החולה, לכן הטיפול התרופתי מתחלק לשניים, אחד מותאם להתדרדרות הקוגניטיבית דהיינו פגיעה נפשית והתנהגותית והטיפול השני מותאם להתדרדרות הפיזית, מוטוריקה ותנועה של הגוף.
 
טיפול לא תרופתי – גם הטיפול הזה מתחלק לשניים ומותאם להתפתחות האלצהיימר אצל החולה. הטיפול הראשון מותאם לפגיעה הקוגניטיבית של מחלה והוא נעשה באמצעות ריפוי בעיסוק על מנת לשמר מיומנויות שלא נפגעו וליצור גירוי במוח. הטיפול השני מותאם לפגיעה הפיזית של האלצהיימר והוא נעשה באמצעות פיזיותרפיה על מנת לשמר את התנועתיות ולחזק את השרירים. 
 
תסמינים לזיהוי התפרצות מחלת האלצהיימר:
1. קושי בביצוע פעולות בסיסיות יומיומיות.
2. חזרה על משפטים, מילים, סיפורים.
3. בלבול, איבוד דברים, חוסר התמצאות.
4. איבוד זיכרון.
5. ירידה ביכולת השכלית, תקשורת, ביצוע פעולות שכליות וכד'.
6. הזנחה אישית.
7. תלות באדם אחר ההולכת וגודלת.
*המידע והתכנים המופיעים באתר ניתנים "כמות שהם" (AS IS) וללא אחריות מכל סוג שהוא. התכנים באתר אינם מהווים עצה רפואית, חוות דעת מקצועית, או תחליף להתייעצות עם מומחה. לא תהיה למשתמשים כל תביעה, דרישה או טענה, מכל סוג שהוא כלפי hadasim.com ו/או בעליו של האתר ו/או כלפי צוות הכותבים, העורכים והיועצים המשתתפים בעריכתו.
בית אבות הדסים
נגישות
הגדלת טקסט
ניגודיות גבוהה
ניגודיות הפוכה
פונט קריא
ניווט מקלדת
כיבוי ואיפוס מערכת
מערכת נגישות MAGMA